Egészség

A kapszaicin összezsugorítja a prosztatadaganatot. De hogyan sikerül ezt elérnie? A kapszaicin aktiválja a prosztatadaganat sejtjeinek mintegy 80%-ában a programozott sejthalált, az úgynevezett apoptózist. Az apoptózis az egészséges sejtekben egy teljesen normális jelenség. Amint a sejt túl öreg vagy túl beteg lesz, inkább elhal, minthogy a szervezetet terhelje. A rákos sejtekben azonban az apoptózis mechanizmusa ki van kapcsolva. A daganatos sejtek megváltoztatják azt a gént, amely az egészséges sejtekben a programozott sejthalált irányítja. A kapszaicin azonban gátolja a szervezetben annak a proteinnek az aktivitását, amely megakadályozza az apoptózist, így biztosítva újra a sejtek működő öngyilkos programját. A kapszaicin azonban más módon is befolyásolja a daganatos sejteket: csökkenti az androgén receptorok számát, amelyek segítik a rákos sejtek gyors növekedését. Ezen kívül a kapszaicin csökkenti a PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjét is. A kapszaicin tehát a prosztatadaganat mellékhatásmentes kezelésének hasznos része lehet.

A témával foglalkozó szakemberek kimutatták, hogy ha valaki kapszaicint tartalmazó erős paprikát is fogyaszt valamilyen formában reggelire vagy ebédre, akkor az illető aznap kevesebbet eszik étkezések közötti időszakban. A kísérletekben részt vevő emberek, akik reggelihez erős paprikát fogyasztották, kevesebbet ettek, mint más napokon. Akik például ebédkor előételnek erős paprikával fűszerezett ételt fogyasztottak, az ebédből már kevesebbet fogyasztottak, s utána is kevesebbet ettek. A paprika tehát étvágycsökkentő, ráadásul növeli az elégetett kalóriák számát, ennek oka a kapszaicin tartalom, mely olyan termogén szer, ami növeli az anyagcserét, fokozza a kalória és zsírégetést. Nem véletlenül tartalmaz számos modern zsírégető kapszaicint. 

Óriási meglepetésre az erős paprikáról a közhiedelemmel ellentétben az is kiderült, hogy a gyomorfekélytől szenvedőkre is jótékony hatással   van , ha csípős ételeket fogyasztanak. A paprika kapszaicin tartalma növeli a vérellátást a gyomor nyálkahártyájában, így természetes úton segít és regenerálja azt. A vérkeringést mindenhol, belső szervektől a bőr felszínéig, az egész testben fokozza. A Duke Egyetem tanulmánya szerint a kapszaicin a belek gyulladásos betegségeinek gyógymódját jelentheti. A chili pedig megvédi a gyomrot az aszpirin hatásaitól. Antibakteriális tulajdonságai miatt a kapszaicin hatásos arcüreggyulladás esetén, emellett nátha esetén enyhíti az orrdugulást    és hasznos lehet allergiaproblémák enyhítésében is.

——————————————————————————————————————

Egy valamit viszont nagyon kiemelek! Semmit sem szabad túlzásba vinni!!                Az erőspaprika fogyasztást sem!!